Новини
Ползите за вашето здраве от "плода на дълголетието "-ГОДЖИ БЕРИ
Годжи Бери (Lycium barbarum), наричани още вълчи боровинки или „плода на дълголетието”, са едни от най-популярните суперхрани. Идващи от Хималаите в Тибет и Монголия, днес годжи Бери се отглежда в много други държави, поради неговата нарастваща популярност. Годжи бери се консумира в Китай и Тибет от хилядолетия, като традиционнo червеникавите плодчета са сварявани и били използвани в сладки и солени ястия. Широко приложение годжи бери е намирало и в китайската медицина за лечение на редица здравословни заболявания.
25.01.2018Прочети публикацията
Попска круша резитба
В последните години вретено се препоръчва за формиране и на крушовите дървета. Формировката е много подходяща, когато се отлежат повече дръвчета, които могат да се засадят по-близко едно до друго и така да се спести място. Все пак трябва да се има предвид, че сортът Попска круша е силно растящ, т.е. важно е дърветата да се засаждат на по-голямо разстояние - 2.5 м. Вретено представлява пресечен конус с височина 2,5-3 метра, има 8-10 полегати рамена, които постепенно намаляват във височината на короната.
24.01.2018Прочети публикацията
Отглеждане на колонна ябълка
Колоноидните сортове ябълки са от голямоинтерес за любители градинари. Дървесината има малък размер корона, единственият багажника обрасли с къси плодни клонки. Почти всички разновидности на ранна поява на плодове и през втората година дава първо и доста богата реколта.
20.01.2018Прочети публикацията
Жълтите малини са незаслужено пренебрегвани
За съжаление жълтите малини все още са рядкост у нас. Но добрият вкус, оригинален цвят, добрите добиви и качеството на плодовете са все неща, които ги отличават. Затова привличат все повече интереса на производители и любители. Биохимичният състав на плодовете има някои особености: в сравнение с червените и черни малини в жълтите плодове се съдържат много повече захари и много по-малко органични киселини, а широко разпространените при растенията антоцианини са много малко. Точно това малко количество антоцианин е причина плодовете да не предизвикват алергии и ги прави особено полезни за хора с алергии, бременни жени и деца.
07.12.2017Прочети публикацията
Касис - (RIBES NIGRUM) – черното злато сред плодовете
Касис е храст, който може да достигне височина от 1,5 м. Цветовете са дребни, жълто-зелени на цвят отвън и червени отвътре. Плодовете са кръгли, с диаметър около 0,5 – 1 cm, черни, с приятен, ароматен и леко кисел вкус. Те имат висока биологична стойност. Съдържат 150–300 mg витамин С, 8–12% захари, 3–4% киселини, 1,7% азотни вещества и 1,1% пектин. Богатият и разнообразен химически състав прави плодовете му едни от най-ценните по отношение на хранителната им стойност и лечебни свойства. Частите на растението, които се използват за консумация от човека, са неговите листа и плодове. От началото до средата на юли плодовете на повечето сортове касис са узрели и готови за беритба. С прибирането на ценните плодчета не бива да се закъснява, защото имат склонност към опадване. За какво помага и какво лекува: Дневната доза от витамин С, нужна за човека, може да се набави само от 15-20 г пресни плодове касис. Важно е да се знае, че количеството ензими в тях, разрушаващи аскорбиновата киселина, е малко, което значи, че при правилно консервиране (замразяване, изсушаване, приготвяне на сокове и др.) витамин С се запазва. В черните плодчета има богато съдържание на танин, калиеви соли и етерично масло. Той е в пъти по-богат на витамини от лимона, ягодата, ябълката, вишната и гроздето. Касисът е добър диуретик, помага при болки в стомаха. Листата му имат антиревматичен ефект и спомагат за бързото изхвърляне на пикочната киселина.
25.11.2017
Касис се използва и при лечение на сърдечносъдови заболявания, предотвратяване на сърдечна недостатъчност и съдови инциденти, повишава устойчивостта на стабилните капиляри, намалява артериалната хипертония. Също така той засилва слабо периферното кръвообращение, причинено от менопаузата, прочиства кръвта от токсините, шлаката и лошия холестерол. Някои хора си поставят и леко втриват листа от касис директно върху кожата за лечение на рани и ухапвания от насекоми За какво може да се използва: Чай от касис – приготвя се от 2 супени лъжици листа, нарязани на малки парченца, запарени в 250 мл вряла вода. Консумира се по 3 чаши на ден, между храненията. Натурален сок – касисът се измива и се смила в мелачка за месо или блендер. Добавя се вода и се бърка до получаването на гъста смес. След това се слага в дълбок съд на котлона за около 10 минути при 70 градуса. Оставя се да изстине, престоява цяла нощ и се прецежда през двойна марля. Ако искате да подсладите сока, добавете 1,5 кг захар към готовия сок и кипнете на котлона. Затваря се в стъклени бутилки или буркани и се държи на тъмно и хладно място.
Сладката и компотите от касис са безкрайно ароматни и изкусително вкусни. Експресна маска за лице в домашни условия – направете каша от плодовете и ги минете през ситна цедка, за да се отстрани кората. След това към получената смес се добавя една чаена лъжичка мед. Препоръчва се да използвате органичен бял мед, който е с по-мека и маслена текстура и не причинява раздразнение дори на чувствителна кожа.Прочети публикацията