Горска ягода-царицата на горските плодове
Толкова малък плод, а така наситен с незабравим вкус и аромат. Дивите ягоди сякаш носят в себе си целия дух на природата - в малки опаковки да влага най- ценните си дарове. Освен вкусни, те са и изключително полезни, листата са използвани за лекарство от древни времена. Основната им разлика от градинските им братовчеди е, че горските ( диви ) ягоди са по- богати на дъбилни вещества и фитоноциди ( естествен растителен антибиотик ), както и повече етерични масла, на които дължат упойващия си аромат.
Разпространение
Дивите ягоди растат и се разпространяват сами, т.е. никой не се грижи за тях, не ги тори и пръска с химикали, което прави тези малки плодчета ценен дар от чистата природа. Те виреят при почти всякакви условия, срещат се в иглолистни и в широколистни гори, но и по сенчестите полянки, във влажни и сухи райони. Периодът, в който зреят, е от средата на юни до края на август, в зависимост от надморската височина.
Химичен състав на Горска ягода
В листата се съдържат:
- витамин С;
- флавоноиди (кверцетин, кверцитрин);
- танини;
- силициева киселина;
- дъбилни вещества;
- алкалоиди и други.
В плодовете:
- захари, сурови влакнини;
- пектин, клей;
- флавоноиди;
- танини;
- голямо количество витамин C;
- фолиева киселина в значително количество;
- лимонена и ябълчна киселини;
- дъбилни вещества;
- етерично масло, летливи вещества;
- каротен и антоциани;
- минерали - като калий, магнезий, цинк, манган, калций и желязо;
- фосфати и други.
По съдържание на флавоноиди, горските ягоди са на второ място след боровинките. В тях се установява още елагитанин агримония, който е изомер на сангуин Н-6.
Лечебни свойства
Цялото растение се употребява с различни цели. Листата имат силни лечебни свойства и помагат срещу проблеми с черния дроб, с храносмилателната система и с кръвното налягане. Плодовете в по- голямо количество от своя страна могат да помогнат при анемия, авитаминоза. Подпомагат лечението при гинекологични заболявания, артрити и атеросклероза. Използват се още за понижаване на холестерола и подобряване обмяната на веществата. Имат противовъзпалително действие при камъни в бъбреците, пикочните пътища, жлъчката, при стомашна язва и подагра.
Как да запазим лечебните свойства за цялата година?
Листата от дива ягода могат да се съхраняват за дълго, ако спазваме препоръките. Те се берат, докато още са зелени (май – юни), и след това се изсушават на сухо и проветриво място. Когато придобият бледо жълт цвят, прибират се в плътни кутии и от тях се приготвя чай.
Той се приготвя като 2-3 супени лъжици сухи листа се заливат с около 500 мл гореща вода и се запарват. Оставя се да престои 15 мин и се пие по няколко пъти на ден преди хранене. Плодовете също могат да се изсушат и приготвят на чай – една шепа изсушени плодове се залива с 500 мл гореща, запарват се за няколко минути. Чаят от изсушения плод е много ароматен и е приятна добавка към други билкови и плодови чайове.
Най- известни Дивите ягоди са със сладкото, което се приготвя от тях.
Това е едно от най-вкусните и ароматни сладка. Ако сте го опитвали, не бихте могли да забравите вкуса му. Брането на ягодките е доста трудоемко и заради размера им отнема дълго време, но пък крайният резултат определено си заслужава.Но това сладко е далеч по- ароматно, а трудът по производството му го правя рядко съкровище. Често се използва при направата на домашни сладкиши и чийзкейкове, но дори и поднесено само с кисело мляко, пак е страхотен десерт.
;
« Назад към всички публикации