Новини
ВРЕДИТЕЛИ И БОЛЕСТИ ПО ЛЕШНИКА
Най-голямо икономическо значение за лешника има болестта брашнеста мана. Тя се причинява от гъба, като образува плесен върху горната повърхност на листата, прошарена с черни тела. Патогенът зимува в окапалите листа, затова е важно листата да се събират и унищожават или да се заравят при обработка на почвата. Опасни неприятели по лешника са лешниковият хоботник и лешниковият сечко. Лешниковият хоботник е бръмбарче, което се среща през пролетта и лятото и зимува като ларва в почвата. Възрастните бръмбарчета нагризват зелените плодове и снасят в тях по едно яйце. След известно време те напускат плодовете и се заравят в почвата.
03.02.2018Прочети публикацията
ЛЕШНИК РЕЗИТБА И РАЗМОЖАВАНЕ
Римски лешник - плододава много добре и редовно. Плодовете са средни до едри, наподобяващи форма на кестен. Ядка, изпълваща добре черупката, с фин и сладък вкус. Зрее през втората половина на август.
03.02.2018Прочети публикацията
КЪПИНИ БЕЗ БОДЛИ - размножаване и сортове
Къпината е сравнително слабо разпространен овощен вид у нас. Отглежда се изключително като любителска култура заради привлекателните и с богато съдържание плодове, които се използват както за прясна консумация, така и за преработка в компоти, сладка, конфитюри и др. Развива се най-добре в райони с по-прохладен и влажен климат. Когато има условия за напояване може да се отглежда и в по-сухи и по-топли райони.
28.01.2018Прочети публикацията
Мискет хамбургски е ценен десертен сорт грозде
хамборски мискет е ценен десертен сорт гроздеСортът Мискет хамбургски е получен в Англия от кръстосването на сортовете Франкентал и Мискет александрийски. Отглежда се в почти всички лозарски страни на света. В нашата страна е познат отдавна и се отглежда в цялата страна върху малки площи. Листът е средно голям до голям, средно нарязан, петделен, слабо мрежестонабръчкан, отдолу мъхнато-четинест. Опашният вряз е затворен или отворен, стреловиден. Дръжката на листа е средно дълга, виненочервена.
26.01.2018Прочети публикацията
Ползите за вашето здраве от "плода на дълголетието "-ГОДЖИ БЕРИ
Годжи Бери (Lycium barbarum), наричани още вълчи боровинки или „плода на дълголетието”, са едни от най-популярните суперхрани. Идващи от Хималаите в Тибет и Монголия, днес годжи Бери се отглежда в много други държави, поради неговата нарастваща популярност. Годжи бери се консумира в Китай и Тибет от хилядолетия, като традиционнo червеникавите плодчета са сварявани и били използвани в сладки и солени ястия. Широко приложение годжи бери е намирало и в китайската медицина за лечение на редица здравословни заболявания.
25.01.2018Прочети публикацията