Новини
Мушмулата – неподозирано лекарство
Плодовете на мушмулата зреят през септември, но остават на дървото и след окапване на листата, до към ноември. Те са кафяво зеленикави, кълбовидни, на върха с остатък от чашката, със сладко-тръпчив вкус и семена с твърдост на костилка. Мушмулите се берат през септември и октомври. В началото са твърди, но след падане на първите слани, стават по-меки, сладки и ароматни, а тръпчивият им вкус намалява.Трябва да се берат внимателно, без брулене и тръскане,защото лесно се набиват. Когато брането е преди осланяване, плодовете трябва да се поставят в сандъчета или касетки на дебели от 40 до 50 см пластове и да се съхраняват на хладно и проветриво място. По този начин могат да се запазят до два месеца. Ако са разстлани много на тънко, мушмулите изсъхват, спаружват се и стават негодни за консумация. По време на доузряването мушмулите трябва редовно да се преглеждат,като силно омекналите и смачкани плодове веднага се отстраняват и консумират,тъй като плесенясват и повреждат останалите.
22.02.2018Прочети публикацията
СЛАБО И СИЛНО ЧУСТВИТЕЛНИ СОРТОВЕ НА ОГНЕН ПРИГОР
Огненият пригор с причинител Erwinia amylovora е най-старото и сериозно бактерийно заболяване по семковите овощни видове в света. Болните клонки на дърветата, храстите и растенията изглеждат като опожарени, откъдето заболяването получава наименованието си "fire blight" - огнен пригор. Огненият пригор при силно чувствителни сортове ябълка, круша и дюля в съчетание с благоприятни метеорологични условия се развива бързо и причинява загиване на дърветата.
19.02.2018Прочети публикацията
Аронията е безценно природно съкровище
Това става благодарение на уникалният химичен състав на плодовете на Аронията. В тях се съдържат биологично полезни вещества, в пъти по-големи от колкото в другите лечебни растения и билки. Много по-силно е действието на витамините А, D, Е, Р и С, които Аронията притежава. Комбинацията на тези витамини с останалите химични съставки на растението, са мощно средство не само за борба с изхвърлянето на токсините, радиоактивните елементи и тежките метали от организма. А също така имат отличен ефект, за укрепване на съединителната тъкан и пазят капилярите от кръвоизливи, особено в мозъка и сърцето. Вкусният сок има мощен антирадиационен ефект, особено за хора, които работят с компютри и тези, които водят дълги разговори по мобилните телефони.
16.02.2018Прочети публикацията
Американска синя боровинка (Vaccinium corymbosum)-размножаване,отглеждане-ползи малкото синьо хапче
ползи-малкото синьо хапче 1/2.Боровинките са много ценени заради състава си от антиоксиданти, на първа позиция сред плодовете, но те съдържат полезни за червата фибри и много витамин C, който се грижи за имунитета. Синята боровинка е по-полезна от тази, която е отгледана в градина. Освен значителни дози витамин A и C, боровинката съдържа захари, органични киселини, пектин, танини, флавоноиди, минерали, полифеноли, есенциални киселини, желязо. В съдържанието им има съставка, проантоцианидин, която предпазва зъбите от кариеси, тъй като пречи на оформянето на зъбни плаки.Проучвания от години сочат, че боровинките са толкова полезни, колкото вкусни. Антиоксидантите в състава на боровинката редуцират риска от сърдечни, ракови и много други болести. Веществата в нея забавят стареенето и отслабването на мозъчната дейност.
10.02.2018Прочети публикацията
МАЛИНИ РАЗМНОЖАВАНЕ,РЕЗИТБА,БОЛЕСТИ И НЕПРИЯТЕЛИ
Малината е полухраст – с многогодишно коренище и с непълен двугодишен цикъл на развитие на надземната част (издънките). Тя е била позната на човека още от каменната епоха. фактът, че тази култура се среща в големи естествени горски находища у нас показва благоприятните почвено-климатични условия на България за отглеждането й. Ботанически, морфологични и биологични особености
07.02.2018Прочети публикацията